Presklené fasády sú veľmi pekné, pôsobia moderne, vpustia do interiéru svetlo. Ak sa trošku zaujímate o bytový dizajn a aktuálne trendy, tak tieto slová asi poznáte naspamäť. Všetky tieto veci sú zároveň čistou pravdou. Sklenené steny, priečky či fasády, naozaj presvetlia priestor, čo má vplyv aj na šetrenie elektrickej energie. Taktiež je pravdou to, že sú moderné. Veď nie je asi náhoda, že ich vidíme stále častejšie. Keď však nad takýmto riešením premýšľate, mali by ste si dopredu dobre zvážiť, či sa sklo, v takýchto rozmeroch, hodí aj do vášho bytu či domu.
Zvážte možnosti vášho bývania
Prvou vecou, ktorú by ste mali, respektíve musíte zvážiť, sú možnosti vášho domu. ide o technické veci, ako je napríklad to, kde sa nachádzajú nosné priečky, na základe čoho budete vedieť, kde búrať môžete a kde určite nie. Nosné priečky musíte zladiť aj so svetovou stranou. Ak by ste sa dozvedeli, že búrať môžete len na stene, ktorá je orientovaná na sever, sklenená fasáda nemusí byť úplne rozumným riešením. Pred plánovaním alebo rovno pred objednaním firmy a materiálu, by ste sa mali preto poradiť so statikom, ktorý vám povie čo a ako.
Estetika nepustí
Sklo je veľmi univerzálne, takže mnohí ľudia žijú v presvedčení, že sa hodí všade. Do istej miery je to naozaj tak, ale iba do istej. Starý dom so starým interiérom, kde máte nábytok po prastarých rodičoch, koberce z obdoba druhej svetovej vojny a steny vyzerajú ako v ľudovom múzeu slovenskej architektúry, by vám mohla presklená fasáda skôr uškodiť. Nejde len o to, že ju uvidia susedia. Priestor nebude vyzerať dobre a za predpokladu, že chcete bývať v peknom byte či dome, by sa toto riešenie nemuselo páčiť ani vám. Preto všetko dopredu zvážte naozaj dobre. Ak si nie ste istí, či ste schopní všetko posúdiť správne, zvážte aj radu profesionálneho bytového dizajnéra. Zaplatíte za to pár eur, no nebudete bývať v príbytku, na ktorý sa nebudete môcť pozerať.